Porównanie postaci w serialu Wiedźmin i Gwincie

Nieco ponad miesiąc temu premierę miał drugi sezon serialu Wiedźmin od Netflixa. Od tego czasu opinie na jego temat są dosyć podzielone. Jednym serial przypadł do gustu, drugim natomiast nie. Pod adresem serialu i jego twórców kierowane są zarzuty zbyt dużego odbiegnięcia od fabuły znanej z książek Andrzeja Sapkowskiego, których to serial miał być adaptacją. Scenarzyści Netflixa zamiast korzystać z materiału źródłowego postanowili część wątków zmienić lub napisać całkiem nowe historie. W efekcie fani książek mogą mieć wrażenie, że czytali całkiem inną historię. Dodatkowo wielu postaciom zmienione zostały charaktery i ich zachowanie, a niektórym nieodwracalnie zmieniono ich losy.

Oczywiście serial ma też również mocne strony jak chociażby dobry występ Henry Cavilla w roli Geralta z Rivii, czy też strona wizualna serialu. Bynajmniej dla prawdziwych fanów Wiedźmina może to być za mało. Możliwe również, że serial lepiej przyjęty jest przez osoby niezapoznane z twórczością Andrzeja Sapkowskiego i uniwersum Wiedźmina. Nie widząc wszystkich nieścisłości i zmian serial może się podobać, tak samo jak traktując go jako całkiem odrębny od książek twór.

Odchodząc już od oceny serialu, trzeba zaznaczyć, że przy adaptacjach i przenoszeniu książek na ekrany czy konsole i komputery zawsze muszą wystąpić jakieś zmiany. Nie inaczej było również chociażby z grami komputerowymi Wiedźmin autorstwa CD Projekt RED. Co prawda wydarzenia w nich umieszczone są już po całej historii znanej z sagi wiedźmińskiej, przez co twórcy mieli niejako większą swobodę w kreowaniu fabuły, to również nie ustrzegli się dużych zmian, za które gry były krytykowane. Bynajmniej zmiany prezentowały się dobrze i logicznie, a niektóre z wątków napisanych przez scenarzystów gier nie odbiegają od poziomu i klimatu książek. Dodatkowo całość prezentowała się spójnie, tworząc jedną z najlepszych gier ostatnich lat. Z tego też powodu zapewne część zmian względem lore uniwersum nie spotkało się z wielką krytyką.

Do postaci wykreowanych w grach wiedźmińskich sięga również Gwint. Przedstawienie postaci w Gwincie jest zbliżone do tego co możemy zobaczyć w grach. Jest również cała masa postaci na kartach, które w grach się nie pojawiły, a opisane zostały w książkach. Nie wszystkie postacie zostały dokładnie opisane w sadze, tak więc ich wygląd w adaptacjach jest tylko wytworem wizji ich twórców i nie ma jednego, konkretnego, prawidłowego przedstawienia.

Z racji, że serial i Gwint przedstawiły swoje wersje niektórych postaci postanowiliśmy je porównać. Choć mamy świadomość, że serial i gry to dwa różne media, to chcemy Wam pokazać dwie różne wizje. Niektóre postacie w serialu są bardzo podobne do tych z kart Gwinta, a niektóre całkowicie się różnią. Ocenę wyglądu zostawiamy już Wam. Liczymy, że podzielicie się swoimi opiniami w komentarzach pod wpisem.

Poniżej znajduje się lista 37 postaci przedstawionych w serialu Wiedźmin Netflixa i grze karcianej Gwint autorstwa CD Projekt RED w kolejności alfabetycznej. Po lewej stronie zamieszczono kadry z serialu, a po prawej z gry karcianej. Zapraszamy do zapoznania się.

REKLAMA

REKLAMA

Porównanie postaci zamieściliśmy również w filmie na naszym kanale na YouTube, na który zapraszamy i zachęcamy do subskrybowania. Wideo możecie zobaczyć poniżej.

Serial Wiedźmin vs Gwint – porównanie postaci

Artorius Vigo – Serial vs Gwint

Artorius Vigo serial kontra gwint

W Gwincie Artorius Vigo został przedstawiony baśniowo, typowo jak czarodziej w grach CD Projekt RED, w czapce, w długiej, czerwonej szacie z zapisanymi na niej inkantacjami. Dodatkowo towarzyszą mu trzy świnki z krainy Tysiąca Baśni. Natomiast w serialu Artorius wyglądem nie odbiega od innych czarodziejów. Przedstawiono go jako czarnoskórego mężczyznę w średnim wieku z łańcuchem na ramionach i piersi.

Bruxa (Vereena)

Bruxa

Bruxa w serialu przypomina tą z Gwinta. Młoda kobieta, z rzędami ostrych zębów, ciemnowłosa.

Cahir – serial vs Gwint

Cahir

Cahir, jedna z głównych postaci sagi wiedźmińskiej, w serialu występuje w ciężkiej, metalowej, złoto-czarnej zbroi Nilfgaardu. Na głowie nosi charakterystyczny hełm. Przedstawiony jako młody mężczyzna. W Gwincie również narysowany został jako młody mężczyzna, z brodą. Jego zbroję przedstawiono w inny sposób, wykonana najprawdopodobniej ze skóry. Na ramionach można zauważyć zarzuconą pelerynę. Na tej grafice nie posiada hełmu.

Królowa Calanthe

Calanthe

Calanthe w Gwincie przestawiono jako starszą kobietę, siwowłosą, z długim warkoczem. Na głowie nosi henin. Jest przedstawiona jako dostojna, stanowcza i zrównoważona. Wersja z serialu to stanowcza i surowa kobieta w średnim wieku, czarnowłosa. Z koroną na głowie.

Ciri – serial vs Gwint

Ciri serial kontra gwint

Ciri w serialu i w Gwincie przedstawiono w różnym wieku. W serialu w zależności od momentu posiada zwykłe niewyróżniające się ubranie, a także ładne suknie, białą z futrem. Białe włosy ma związane w warkocz. Ciri z Gwinta ubrana jest strój z Wiedźmina 3, przypominający wiedźmiński. Włosy koloru białego.

Coen

Coen

Coen w serialu to czarnoskóry, łysy mężczyzna, z krótką brodą, dosyć młody, ubrany materiałowo-skórzany strój wiedźmiński z medalionem szkoły kota na szyi. W Gwincie Coen ubrany jest w metalową, pełną zbroję i posiada dwa miecze. Na twarzy gęsta broda, a włosy ma upięte w kok.

Dijkstra

Dijkstra

W Gwincie Dijkstra wzorowany jest na jego wyglądzie w Wiedźminie 3. Przedstawiony w brązowej kamizelce z wzorami i niebieskiej koszuli. Z dużym brzuchem i dużą, łysą głową, na której znajduje się szeroki nos. W serialu Dijkstra wygląda bardziej oficjalnie. Ubrany jest w czerwoną szatę, na ramionach opiera mu się złoty łańcuch z czerwonymi kamieniami. Posiada gęstą, siwą brodę i łysą głowę. Krępej budowy ciała, starszy mężczyzna.

REKLAMA

Doppler

Doppler

W serialu doppler wygląda bardziej ludzko niż w Gwincie. Ma czarne oczy i twarz z bliznami. W Gwincie przedstawiony jako garbata bestia.

REKLAMA

Duny

Duny serial kontra gwint

Duny w serialu posiada długie czarne włosy, nieduży zarost oraz ubrany jest w czarny kubrak. W grze karcianej wygląda podobnie, ma nieco krótsze włosy i przedstawiony został bez brody. Ubrany w zbroję.

Eredin Breacc Glas – serial vs Gwint

Eredin Breacc Glas serial kontra gwint

Przedstawienie Eredina w serialu i w grze również jest podobne. Przedstawiony został na koniu ubrany w zbroję przypominającą szkielet. Na twarzy hełm, w Gwincie przypominający koronę, natomiast w serialu nieregularną formę z kości. W serialu posiada twarz, na karcie Gwinta bez twarzy z czerwonymi, świecącymi oczami.

Eskel

Eskel

Eskel w serialu ubrany jest w starą zniszczoną kurtkę i bluzkę, z okrągłym medalionem wilka, w długich, ciemnych, nieuporządkowanych włosach. Na twarzy delikatne blizny. Natomiast w grze przypomina swoją wersję z Wiedźmina 3. Ubrany w czerwono-czarną kurtkę, czarne spodnie i z medalionem na szyi. Na twarzy widoczne blizny od oka do podbródka. Z czarnymi, ułożonymi włosami.

Filavandrel

Filavandrel

W Gwincie Filavandrel przedstawiony jest niczym elfi bóg, drobny, chudy, o delikatnych rysach twarzy z białymi włosami. Ubrany w błękitną szatę i pierścieniem na ręku. W serialu Filavandrel ubrany zwyczajnie, na wzór innych elfów. Młody mężczyzna z długimi, blond włosami o okrągłej twarzy.

Filippa Eilhart – serial vs Gwint

Filippa Eilhart

Filippę w serialu przedstawiono jako młodą kobietę ubraną w białą suknię, z sowimi piórami na ramionach. Z gęstymi, czarnymi włosami. Natomiast w Gwincie Filippa nałożoną ma czerwono-czarną suknię z koronkowym kołnierzem. Z wydłubanymi i zakrwawionymi oczami. Włosy związane w dwa warkoczyki.

Król Foltest

Król Foltest serial kontra gwint

Gwintowy Foltest to młody mężczyzna, dostojny i surowy. Zaprezentowany w czerwoną szatę z liliami, symbolem Temerii oraz herbem. Na ramionach posiada złoty łańcuch, a na brzuchu złoty pas. Głowę wieńczy mu korona. W ręku trzyma kielich. Foltest serialowy ubrany jest w dwuczęściowy, niewyróżniający się kostium. Na plecy zarzuconą ma królewską pelerynę, spiętą pod szyją, a na głowie posiada koronę. Przedstawiony jaki starszy już mężczyzna.

Francesca Findabair

Francesca Findabair

Netflix Francescę przedstawił jako elfkę ubierającą się podobnie do innych elfów. W niebiesko-brązowej sukience z wzorami. Kobieta o ładnej twarzy, z jasnymi oczami, posiadająca brązowe, długie włosy związane w warkocze. Natomiast CD Projekt Franceskę przedstawia, podobnie jak Filavandrela bardziej bosko i tajemniczo. Ubrana jest w prostą, czerwoną suknię. Na szyi ma naszyjnik, a na głowie diadem. Brązowe włosy upięte ma w duże koki po obu stronach głowy. Twarz ma tajemniczą i gładką.

Fringilla Vigo

Fringilla Vigo

Serial Fringillę przedstawił jako potężną, czarnoskórą czarodziejkę. Postać postępująca bezwzględnie, oddana wyższemu celowi i twardo realizująca swoje plany. Czarne włosy ma zaplecione w dwa krótkie warkoczyki. Ubrana w biała suknię ze stojącym kołnierzem. W Gwincie natomiast Fringilla przedstawiona jak w Wiedźminie 3 i jak typowy czarodziej z tej gry. W czarnej sukni, tekstem zaklęć wypisanym na kartce papieru i wstążkach. W krótkich czarnych włosach.

Geralt z Rivii

Geralt z Rivii serial kontra gwint

Geralt w serialu ubrany jest w czarną, dopasowaną zbroję z ćwiekami. i medalionem wilka. Z jednym mieczem. W białych włosach. Natomiast w Gwincie zbroja Geralta jest lżejsza, składająca się się ze skórzanej kamizelki, spodni i rękawic oraz białej koszuli. Z dwoma mieczami. Również w białych włosach.

Król Henselt – serial vs Gwint

Król Henselt

W serialu Henselt przedstawiony jest jako młody mężczyzna z brodą i bez włosów na głowie, na której znajduje się złota korona w kształcie liści. Ubrany jest w brązowe futro pod którym ma bordową koszulę. Z łańcuchem na ramionach. W Gwincie Henselt ma fioletowy, wzorzysty płaszcz. Na głowie czapkę i gęstą brodę. Na szyi umieszczony ma złoty łańcuch, a na dosyć dużym brzuchu pas w formie wież.

Istredd

Istredd

W serialu Istredd ubrany jest normalnie, w ciemną koszulę i spodnie. Przedstawiony jako czarnoskóry mężczyzna z brodą. Natomiast w Gwincie Istredd jest ubrany w białą koszulę i bordową kamizelkę. Mężczyzna o jasnej karnacji, z brązowymi włosami i brodą.

Ithlinne Aegli

Ithlinne Aegli

Ithlinne w serialu to drobna staruszka o siwych długich włosach w białej sukni i diademem na głowie. W grze karcianej wieszczka przedstawiona jako młoda, ładna kobieta w zielono-niebieskiej sukni, z długimi brązowymi włosami.

Jaskier

Jaskier

Jaskier w Gwincie i serialu wygląda podobnie. W grze fioletowym stroju, z bufiastymi rękawami z czapką z piórem na głowie. Wygląda na młodego mężczyznę z brązowymi włosami, wąsem i bródką. W serialu Jaskier również posiada fioletowy płaszcz. Młody mężczyzna z brązowymi włosami.

Lambert

Lambert

W przypadku Lamberta, ponownie w Gwincie zamieszczony został jego wizerunek z Wiedźmina 3. Jest młodym mężczyzną z ciemnymi, krótkimi włosami i zakolami. Ma bliznę na twarzy. Ubrany w czarną kurtkę i spodnie wiedźmińskie. W serialu Lambert ma średniej długości, gęste, lekko kręcone, rude włosy i brodę. Ubrany jest w ciemną kurtkę i szarą bluzkę.

Królowa Meve

Królowa Meve serial kontra gwint

W netflixowym serialu królową Meve przedstawiono jako młodą, ładną kobietę o delikatnych rysach twarzy, w ciemnych włosach z warkoczami i drobną koroną na głowie. Na szyi widoczny jest naszyjnik z pereł. Ubrana jest w bordową suknię z wzorami. W Gwincie natomiast Meve to silna i samodzielna kobieta w średnim wieku, z włosami blond, związanymi w warkocz. Na grafice przedstawiona jest w złotej zbroi z niebieską peleryną i koroną w postaci obręczy na głowie.

Myszowór

Myszowór

W Gwincie Myszowór wygląda jak typowy druid, z brodą i w druidzkiej czapce. Natomiast w serialu przedstawiono go z brodą i zwykłej żółtej szacie.

Nenneke

Nenneke

Nenneke w serialu grana jest przez czarnoskórą aktorkę o ciemnych włosach, krótko przystrzyżonych. Ubrana została w czerwoną suknię ze złotym elementem ozdobnym. W Gwincie Nenneke przedstawiono bardziej jako pulchną, zielarkę o siwych włosach i dobrotliwym, opiekuńczym wyrazie twarzy. Ubraną w prostą suknię i założoną chustą na głowie.

Nivellen

Nivellen

Nivellen w obu produkcjach prezentuje się podobnie. Na karcie Gwinta jest on nieco bardziej zwierzęcy.

Królewna Pavetta

Królewna Pavetta

Pavetta w serialu ma jasne, długie, pofalowane włosy, ubrana jest w jasną zieloną sukienkę. Natomiast w grze jej włosy zaczesane są do tyłu i zawiązane w warkocze. Ubrana została w niebieską sukienkę przewiązaną paskiem.

Rience – serial vs Gwint

Rience

Rience w serialu i grze karcianej ma długie ciemne włosy, dużą bliznę na twarzy, a jego ręce płoną. Również strój ma podobny. W grze posiada coś na wzór zbroi, w serialu jest to zwykły płaszcz.

Sabrina Glevissig

Sabrina Glevissig

Sabrina w grze przedstawiona jest w dość konkretnej sytuacji, mimo to na grafice widzimy ją w brązowej sukni z odsłoniętymi ramionami i pierścieniem na szyi. Posiada brązowe włosy. Natomiast Sabrina serialowa to blondynka w zielonej sukni z dekoltem. Nie wyróżniająca się od innych czarodziejek.

Stregobor

Stregobor

W serialu Stregobor ma czarno-fioletową szatę i przedstawiony jest jako starzec o siwych włosach i brodzie. W Gwincie podobnie to starzec z brodą. Na ramionach zarzucone ma futro z wilka. Przypomina druida.

REKLAMA

Tissaia de Vries

Tissaia de Vries serial kontra gwint

Serialowa Tissaia ubrana jest w fioletową dopasowaną suknię wysokim kołnierzem i fałdami. Na szyi widzimy okrągły medalion. Ciemne włosy ma spięte i trochę rozpuszczone. W grze natomiast wygląda młodziej, ubrana jest w niebieską szatę z bufiastymi rękawami i głębokim dekoltem. Na szyi ma zawieszony naszyjnik. Jej ciemne włosy są dłuższe.

Triss Merigold – serial vs Gwint

Triss Merigold

W Gwincie Triss przedstawiono tak jak w Wiedźminie 3, w brązowym, skórzanym kaftanie, z dekoltem. Jej włosy są rude, upięte w koki. Natomiast Triss serialowa posiada długie, brązowe loki. Ubrana została w skromną zieloną suknię.

REKLAMA

Vesemir

Vesemir

Vesemir przedstawiony jest bardzo podobnie w obu produkcjach. Jako starszy, siwy mężczyzna z wąsem, z średniej długości włosami zaczesanymi do tyłu. Ubrany jest w wiedźmińską zbroję.

Vilgefortz – serial vs Gwint

Vilgefortz

W serialu Vilgefortz wygląda jak inni czarodzieje. Ubrany w długie, luźne szaty koloru żółtego z wzorami. Włosy ma zaczesane do tyłu i spięte, koloru czarnego. Ma również brodę i wąsy. W Gwincie Vilgefortz ubrany jest w skórzaną kurtkę. Na twarzy ma dużą bliznę i nie ma jednego oka. Włosy czarne w nieładzie zaczesane do tyłu.

Wij

Wij

W serialu i w Gwincie Wij to podłużne stworzenie z wieloma odnóżami. W serialu ma trójkątną głowę, z wyłupiastymi, trzema oczami i rogami. W Gwincie bardziej podobny jest do insektoida, z głową robaka i pancerzem.

Yarpen Zigrin

Yarpen Zigrin

Serialowy Yarpen jest łysy i ma rudą, długą brodę. Ubrany jest w zniszczoną bluzkę i ciemną materiałową kurtkę. Natomiast w Gwincie Zigrin jest niższy i grubszy, z czarną brodą i rzadkimi włosami, ściętymi z jednej strony. Ubrany jest w bordową szatę, a na ramionach ma futro.

Yennefer z Vengerbergu – Serial vs Gwint

Yennefer z Vengerbergu serial kontra gwint

Yennefer z serialu ma długie czarne, lekko falowane włosy. Ubrana jest w czarną suknię do szyi z białymi elementami. Często jest też przedstawiana w ubraniach koloru fioletowego. W Gwincie ubrano ją w czarną bluzkę i krótką spódnicę do połowy ud oraz wysokie buty do kolan. Włosy także ma czarne, falowane, nieuporządkowane. W tali przewiązana jest szerokim pasem. Na szyi nosi okrągły medalik.

Serial Wiedźmin

Serial Wiedźmin sezon 2 miał premierę 17 grudnia 2021 roku na Netflixie.

A Wam jak podoba się przedstawienie postaci z uniwersum Wiedźmina w serialu Netflixa i grze karcianej Gwint? Która wizja do Was bardziej przemawia? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.


Jesteś fanem Wiedźmina?

Jeśli jesteś fanem uniwersum Wiedźmina na pewno zainteresują Cię figurki przedstawiające głównych bohaterów świata Wiedźmina. Postacie z figurek możemy obserwować również na kartach Gwinta.

Poniżej możecie sprawdzić oferty figurek od Dark Horse w atrakcyjnych cenach (na prawdę warto!):

Niektóre z linków w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Po ich kliknięciu, a następnie przejściu na stronę wybranego sklepu oraz za dokonanie zakupu, otrzymujemy prowizję, która przyczynia się do rozwoju i utrzymania portalu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoim zdaniem, skomentuj artukuł.x